Запрошуємо до нашого музею "БОЙОВОЇ СЛАВИ"

  У кожної держави, кожного народу є дати й події, які складають основу, опорні точки їхньої історії, підґрунтя історичної пам'яті та національної гордості. Для нас, для прийдешніх поколінь, такою знаковою віхою була й вічно буде Перемога у Великій Вітчизняній війні.
 

Уся інформація в музеї поділена на дві частини – це загальні відомості про війну та матеріали, які стосуються безпосередньо міста Харкова з 1941 по 1943 рр. Окремим блоком наведена інформація про Афганську війну, у якій брали участь і випускники нашої школи.
 
 Велика Вітчизняна війни (1941—1945pp.) — визвольна війна радянського народу проти фашистської Німеччини та її союзників (Угорщина, Італія, Румунія, Фінляндія). Підготовку до нападу на СРСР Німеччина почала в 1940 р. (план «Барбаросса»). Разом з європейськими союзниками Німеччина зосередила для нападу на СРСР 191,5 дивізії; сили противника нараховували 5,5 млн. людей, близько 4,3 тис. танків і штурмових знарядь, 47,2 тис. гармат і мінометів, близько 5 тис. бойових літаків, 192 кораблі. Німеччина планувала провести проти СРСР «блискавичну війну» («бліцкриг»). Кінцевою метою операцій, зазначалось у плані «Барбаросса», відмежування від азіатської Росії по загальній лінії Архангельськ – Волга.
 
 Зранку 22 червня 1941 року після артилерійської та авіаційної підготовки німецькі війська перейшли кордони СРСР. Того ж дня війну СРСР оголосила Італія (італійські війська почали бойові дії 20 червня) і Румунія. 23 червня — Словакія.
 23 червня була створена Ставка Головного Командування (з 8 серпня Ставка Верховного Головнокомандування) на чолі з І. В. Сталіним, який із 8 серпня став також Верховним Головнокомандуючим. 30 червня був створений Державний Комітет Оборони (ДКО). З червня почалося формування народного ополчення.
 10 серпня ДКО видав постанову по мобілізацію військовозобов’язаних 1890—1904 років народження та призовників 1922—1923 років народження. У цілому на кінець 1941 року було мобілізовано понад 14 млн. осіб.
 У той час німецькі війська захопили стратегічну ініціативу в повітрі та на землі. На кінець 1941 року Червона армія втратила вбитими й пораненими 850 тис. осіб. У полон потрапило близько 1 млн. осіб.
Після літнього наступу вермахту 1942 року німецькі війська вийшли на Волгу й Кавказ, окупувавши значну частину радянської території та позбавивши СРСР переваги в людських і матеріальних ресурсах.
  Поступово Червона армія почала витісняти німців із території СРСР, почавши з відчутних ударів у битві під Сталінградом і на Курській дузі. Після операції «Багратіон» у Білорусі Червона армія завоювала стратегічну ініціативу до кінця війни. До лютого 1945 р. радянські війська досягли кордонів Німеччини й у квітні 1945 р. ввійшли в Берлін.
 Перемогу у війні ми святкуємо 9 травня 1945 року. У цей день була підписана капітуляції Німеччини за московським часом (у Європі ще був день 8 травня). 
 У багатьох містах Радянського Союзу було споруджено пам'ятники та меморіальні комплекси Великій Вітчизняній Війні. Зокрема серед найбільших в Україні - Національний музей історії Великої Вітчизняної війни з пам'ятником «Батьківщина-мати» та Могила невідомого солдата в Києві, Меморіал героїчної оборони Одеси, Аджимушкайські каменярні, Монумент Слави у Львові та інші.
 
 Харківщина та місто Харків мали велике політичне, економічне і воєнно-стратегічне значення та посідали у воєнних планах Гітлера значне місце. Він називав його „замком, який зачиняє український простір”. Харків, як важливий залізничний вузол, був тісно пов’язаний із багатьма економічними районами. Через місто пролягали шляхи на Донбас і Кавказ.
Наприкінці вересня 1941 року становище на південному фланзі ставало ще складнішим. Війська загарбників мали перевагу в силі, у зброї та в техніці. Фашисти захопили Правобережну і значну частину Лівобережної України та вийшли на підступи до Харкова.
 До оборони почали готуватися всі: хто міг тримати лопату в руках – рили протитанкові рови, траншеї, установлювали загородження. На оборонних земляних роботах працювало близько 350 тис. чоловік. За ініціативою трудящих нашого краю почалося збирання коштів у Фонд оборони.  Харків’яни внесли до Фонду близько 100 млн.крб. Але, незважаючи на це та на напруження всіх сил народу, війська Червоної армії почали відступати. П’ять діб стримували наші війська ворога. Але фашисти, маючи перевагу в живій силі та озброєнні, 24 жовтня 1941 року вдерлися в місто Харків.
 
 Вуличні бої в Харкові, 25 жовтня 1941 року.
Жах охопив місто. Окупанти вбивали без суду та слідства, грабували.
 
 Люди вмирали не тільки від страшних знущань, але й від голоду та хвороб. Тільки в 1942р. у Харкові померло 22 708 мешканців ( з них - 13 749 від голоду). Загалом загинуло близько 200 тис. людей. На каторжні роботи в Німеччину вивезено близько 300 тис. юнаків і дівчат.
 Багато людей загинуло в концтаборах, яких у Харківській області налічувалося 22 - більше, ніж у будь-якій області України. У таборах було встановлено нестерпний режим - катування голодом, пораненим не подавали ніякої медичної допомоги. Доля радянських військовополонених стала трагедією великого масштабу.
 Дуже трагічною стала доля єврейського населення Харківщини. Для них було створено окреме місце проживання від всього міста. Туди було переселено 16 тис. осіб. Більшість із них була страчена в Дробицькому Яру. На місці колишнього гетто в 1992 році було встановлено Стіну Суму.
  
 Пам’ятник жертвам Голокосту в Харкові, Дробицький яр.
 На окупованій території було введено примусову трудову повинність. Для цивільного населення, зайнятого на примусових роботах, застосовується режим, установлений для військовополонених: 12-,14- і навіть 16-годинний робочий день, незважаючи на вік, стать, стан здоров'я, дуже низька заробітна платя, голодні пайки, тяжкі умови праці. Найстрашнішим наслідком економічної політики окупантів був масовий голод.
 З початком окупаційного режиму харків'яни підтягалися вивезенню на роботи в Німеччину. На примусові роботи вивозилося населення не тільки Харкова, а й міст і сіл Харківської області. Усього з Харкова й області окупанти вивезли до Німеччини 167 тисяч людей.
 Унаслідок окупації та воєнних дій Харківщина зазнала великих збитків. Місто й села були перетворені на руїни. Гітлерівці пограбували і зруйнували 500 підприємств союзної, республіканської та місцевої промисловості, електростанції, залізничний транспорт. Було вивезено в Німеччину 230 тис. тонн зерна, сотні тисяч голів продуктивної худоби, електротехнічне устаткування, верстати, трактори.
  
 Таким залишили Харків німецько-фашистські загарбники. Вул. Сумська, напроти пам’ятника Т.Шевченкові наша рідна «Пиріжкова».
  
 точка зйомки 43. пл. Тевелєва (Радянської України з 1975р., пл. Конституції зараз) 1942р. На задньому плані - готель "Червоний", який було побудовано на місці Миколаївського собору і знищено під час боїв за Харків.
  
 Харків’яни пам’ятають тих, хто боровся за визволення міста й вшановують імена героїв, залишаючи їх навічно в назвах своїх вулиць.
 Під час першого визволення Харкова відзначився 227-ий стрілецький полк 183-ої дивізії під командуванням майора Є.Б.Ахсарова зайняв тодішній висілок Харкова - Олексіївку. Сьогодні одна з вулиць цього району названа на його честь. 
 У важких боях за Харків разом з радянськими воїнами відважно боролися з фашистськими загарбниками воїни Першого Окремого чехословацького батальйону під командуванням полковника Людвіка Свободи, який після війни став Президентом Чехословацької Соціалістичної Республіки. Більше тижня, починаючи з 8 березня 1943 р., цей батальйон тримав героїчну оборону на річці Мжі в районі села Соколове Зміївського району Харківської області проти наступальних частин гітлерівської дивізії «Мертва голова». Командирові 1-ої роти цього батальйону Отакару Ярошу, який загинув під час боїв, за виявлений у них героїзм було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Імена Людвіка Свободи та Отакара Яроша увічнені в назвах вулиць міста.
 Далеко за межами СРСР став відомий подвиг 25 гвардійців під командуванням лейтенанта Петра Миколайовича Широніна, які обороняли залізничний переїзд біля Таранівки. Бійці відбили численні атаки фашистської піхоти з танками, бронемашинами, самохідними гарматами, знищили 13 ворожих танків і бронемашин, дві самохідних гармати, 6 бронетранспортерів, вивели з ладу понад 100 гітлерівських солдатів. Із 25 воїнів лише п’ять, у тому числі й командир взводу Широнін, залишилися живими. Усім 25 захисникам переїзду присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Сьогодні вул. Гвардійців Широнинців перетинає Салтівський жилой масив від Північної Салтівки до Немишлі.
Вулиця Ново-Продольна, що пов’язує вул.Сумську та район Павлового Поля, у 1968 році була перейменована на вулицю Дерев’янка. Герой Радянського Союзу, командир взводу протитанкових гармат, молодший лейтенант А. А. Дерев’янка загинув 20 серпня 1943 року під час другого визволення Харкова.
 У районі Нових Будинків проходить вулиця Харківських Дивізій, яка отримала цю назву на честь 89-ї гвардейської Бєлгородської стрелецької дивізії, 252-ї стрілкової дивізії, 84-ї стрілкової дивізії, 299-ї стрілкової дивізії, 116-ї стрілкової дивізії, 375-ї стрілкової дивізії, 183-ї стрілкової дивізії, 15-ї гвардейської стрілкової дивізії, 28-ї гвардейської стрілкової дивізії, 93-ї гвардейської стрілкової дивізії.  На честь воїнів-визволителів на початку вулиці встановлена пам’ятна стела скульптора С. Я. Якубовича.
 Сьогодення клубу «Червона гвоздика»
 Клуб «Червона гвоздика» створено в 1980 р. Керівник – учитель історії Алейнікова Тетяна Тихонівна, з 2009 року – Литвиненко Ірина Валеріївна.
 Девіз клубу:
«Весь под ногами шар земной.
Живу, дышу, пою,
Но в памяти всегда со мной погибшие в бою»

 У ході операції «Пам’ять» узято на облік 728 ветеранів бойових дій, які мешкали на той час у 522 мікрорайоні та в с.Велика Данилівка. Здійснено 26 походів місцями бойових дій на Харківщині:
- Харків – Соколово;
- Харків – Ізюм;
- Харків – Тараново;
- Харків – Жихар та інш.
 У 1984 р. у школі відкрито Музей Бойової Слави. Зібрано 526 експонатів для музею: документи, особисті речі ветеранів, нагороди, зброя. 
 Традиції клубу «Червона гвоздика»:
- щорічна операція «Пам’ять»;
- привітання ветеранів зі святами;
- мітинг до Дня Перемоги з участю ветеранів війни;
-заочні подорожі по місцях бойових дій;
- уроки Мужності.
 

 

Коментарії

Kevin Durant send fine passes Thompson follow-up single arm dunk

Knight's strategy clearly, today is to cling to garage, tend not to give him any possibility, and Kevin durant is always individually with defense. But garage or under heavy defensive hunt for opportunities, such as experience stephen curry shoes low, he mobilized, operate the other fear his circumference ability garage easily scored two points.

The last 80 seconds inside first half, durant missed shots from outside, the actual basket three players usually are knights, including Thompson, lebron, consequently, the Treasury rushed in the basket from the long position, unexpectedly the offensive rebounds inside the knight encirclement! Then they points ball durant, exactly who finished scores!

And the 2nd half, knight to defensive strategy seems to be shaken, they don't have too much double again, help, curiously, JR in 1 with 1 against Arsenal, and directly put the particular garage was pushed to the ground.

Sure enough, this knight defensive shaken curry shoes right after scoring started rising with his Arsenal, outside his / her 3-pointer by continuous, at that time he was given the means to just like Kevin durant got chance from the first half. After three points from the database is still struck, he this section one bomb within the 14 points.

Today can be June 1, the time kevin durant shoes is the international children's day, it seems in the "primary school" is amongst the holiday today.

Small garage finish I rested a lot of the holiday to battle, he is still the contribution to the brilliant stroke, but likewise pass a 3-pointer by simply Kevin durant. The final 3 minutes, garage off in advance of schedule, because the video game had no suspense.

Tag: kyrie irving shoes kyrie irving jersey nike air max 97 jordan retro adidas iniki harden vol 2 nike air more uptempo mizuno running shoes air max 270 Nike lebron soldier 11 adidas ultra boost adidas deerupt runner curry 4 shoes kyrie 4 halloween kyrie irving shoes vans shoes pegasus 35 yeezy boost pg shoes lebron 16 nike hyperdunk michael jordan shoes kyrie irving jersey nike zoom vaporfly kd 11 nike kyrie 3 lebron james shoes stephen curry shoes Nike Football Cleats kd shoes curry 5 curry shoes kd 10 nike epic react lebron shoes kyrie 4 adidas boost Nike CR7 kyrie irving basketball shoes curry 5 kyrie 4 halloween john wall shoes kyrie 4 confetti nike mercurial kyrie 2 porsche design shoes kyire 3 puma fenty slides kyrie 2 shoes adidas yeezy outlet kyrie irving shoes nike sock racer adidas zx flux asics gel kayano 23 kobe shoes nike air presto yeezy shoes nike free kyrie 1 kyrie 5 nike kobe shoes nike pg 2 vans sk8 hi kyrie 3 shoes ultra boost 4.0 adidas eqt puma fenty nike lebron 14 adidas nmd runner kobe bryant jersey lebron 15 nike epic react flyknit kyrie 4 kevin durant jersey calvin klein underwear kobe 10 new era caps puma fenty Nike CR7 nike huarache curry 2 kyrie 4 ultra boost shoes kevin durant shoes kyrie 4 nike air vapormax

Full marks!Garage pass Kevin Durant get points

Knight's tactic clearly, today is to cling to garage, do not give him any opportunity, and Kevin durant is always one-on-one with defense. But garage or under heavy defensive hunt for opportunities, such as experience stephen curry shoes low, he mobilized, utilize the other fear his outside ability garage easily won two points.

The last 80 seconds inside the first half, durant skipped shots from outside, the actual basket three players are generally knights, including Thompson, lebron, as a result, the Treasury rushed into the basket from the extended position, unexpectedly the offensive rebounds in the knight encirclement! Then this individual points ball durant, that finished scores!

And your second half, knight to defensive strategy appears to be shaken, they don't have an excessive amount double again, help, curiously, JR in 1 with 1 against Arsenal, and directly put the garage was pushed for the ground.

Sure enough, this knight defensive shaken curry shoes soon after scoring started rising in his Arsenal, outside the 3-pointer by continuous, in those days he was given the opportunity to just like Kevin durant got chance inside first half. After three points inside the database is still struck, he this section one bomb within the 14 points.

Today is June 1, the time kevin durant shoes may be the international children's day, it seems in the "primary school" is amongst the holiday today.

Small garage finish I rested the vast majority of holiday to battle, he is still the contribution for the brilliant stroke, but also pass a 3-pointer by means of Kevin durant. The last 3 minutes, garage off prior to schedule, because the online game had no suspense.

Tag: kyrie irving shoes kyrie irving jersey adidas nmd shoes ultra boost 3.0 kobe shoes lebron james shoes kyrie 4 Lebron soldier 11 nike air more uptempo adidas soccer cleats curry 5 kobe 10 kyrie irving shoes Nike CR7 curry 5 shoes yeezy boost kyrie irving shoes nike hyperdunk kevin durant jersey adidas crazy explosive vibram lebron soldier 10 kyrie 4 shoes under armour shoes puma suede kd 11 shoes mizuno shoes adidas yeezy kyrie 4 kevin durant shoes Nike Lebron James Shoes nike vapormax nike pg 2 nike zoom vaporfly jordan retro kd 11 kyrie 3 air jordan shoes kyrie 4 puma fenty curry 2 lebron 15 air max 90 kd 10 nike free puma fenty Nike CR7 nike kyrie 3 birkenstock shoes nike vapormax curry 4 shoes air jordan 32 puma fenty slides nike huarache kyrie irving shoes kobe bryant jersey kyrie irving basketball shoes Nike Pegasus 35 nike mercurial curry 5 kyrie 4 confetti nike air presto stephen curry shoes air max 270 kyrie 1 lebron james shoes stephen curry basketball shoes lebron 14 shoes yeezy shoes nike epic react flyknit Nike Football Cleats hand spinner kyrie 4 adidas deerupt john wall shoes kobe shoes adidas iniki kyrie irving jersey vans sk8 hi nike air max 270 adidas ultra boost 4 paul george shoes new era caps calvin klein underwear ultra boost nike epic react

Double Kevin Durant, or double garage?This is a headache thing

Garage within the stephen curry shoes second dribbling is toward the switch on the left side of the body without any slowdown, the footsteps choiceness and rapidly, soon arrived at the position you wish to go. Unlike most pitcher like the midst of gravity down, then struggled to jump to accomplish, the garage action additional concise. Don't waste any time and effort, just jump off the earth, slightly triggered his shooting action instantly. "He is not only essentially the most pure great scorer, he even gave shot two words to generate the definition, the entire shooting art played some sort of revolutionary role. "The bobcats mind scout work Adam : Mr Libby said Treasury.

Counter frames in 6 minutes and 31 seconds, garage from his chest slightly next point position held up the ball, the index finger and middle finger instinct to get gaps in the rubberized ball center. His wrist gently lifted back, remaining his palm the ball, but still control between his fingers. His right arm into the many joints is close for you to 90 degree Angle, from your shoulder to the knee, from the elbow towards the wrist, from wrist to consider, as if a cafe waiter in carrying a new tray.

Glen Davis clippers, 289 - pound in front, curry shoes need to speed up their action within the Treasury, since the childhood to lay a compelling foundation for complete to garage in a state, the right arm and shooting can continue perfect posture and power. And in addition to master hand movements, garage carries a precise shot needed yet another factor: enough deep lean muscle memory. Shooting touch is not a proper adjective, anybody player, able to throw a superb shooting there is yet one secret to all - year after year, year after year process, until a set connected with complex dynamic chain implanted into your muscle mass. Garage never resist for example monks meditate boring train, it also helped any time he graduated from school, eventually grow into some other leading little-known Davidson higher education NCAA elite last nine.

"Game changing, there is no time to kd shoes you consider your own shooting activity is correct, " curry claimed, "you can only depend upon their daily at working out ground building muscle memory space, hit and believe we can. We're so many practice in training, so that you can the game, you can depend on instinct to react. But if it is not in the correct way, the game will sense very strange. ".

Tag: kyrie irving shoes kevin durant jersey mizuno shoes puma fenty slides kobe 10 lebron 15 nike kyrie shoes kd shoes adidas boost under armour shoes air jordan 32 kyrie irving basketball shoes Nike CR7 Football Boots kd 10 michael jordan shoes new era caps kobe 11 air max 270 adidas ultra boost uncaged adidas nmd runner nike kyrie 4 yeezy boost kyrie irving jersey kd shoes puma rihanna lebron shoes lebron soldier 10 stephen curry shoes curry 4 adidas deerupt runner pg shoes kyrie irving shoes kyrie 5 air max 90 asics gel kayano 23 nike epic react kyrie 3 vans shoes birkenstock kyrie 4 halloween puma suede ultra boost shoes vibram nike air more uptempo kyrie 1 nike huarache adidas yeezy outlet nike vapormax shoes kyrie 3 shoes nike free nike air max 97 ultra boost 4.0 nike air presto kobe shoes kyrie 4 confetti kd 11 john wall shoes jordan retro curry 5 kyrie 4 lebron james shoes lebron 14 shoes nike epic react pegasus 35 kyrie 2 kyrie irving jersey air force 1 Lebron James Shoes kyrie 2 shoes kd 11 kobe bryant jersey kobe bryant shoes james harden vol 2 air max 270 puma fenty adidas iniki nike sock racer birkenstock sandals curry 5 shoes lebron soldier 11 curry 5 nike zoom vaporfly adidas crazy explosive yeezy shoes kyrie 3 puma fenty

Kevin Durant send fine passes Thompson follow-up single arm dunk

"I got used to my evaluation, " curry were recalled,kd shoes "people said I was too short, don't perform college basketball, then for your same reason that I can't play in the NBA. People don't think I can play shield, then said I am not just a pure point guard, until October of not too long ago, I also found which the general manager of funny in my opinion as the league next good shooting guard. I've got not yet fully enjoy their full potential, therefore i set a higher normal to himself, committed to continuously improve being more outstanding. "

"We've never met you are not curry shoes him so great shooting everywhere, " warriors coach draw Jackson said, "and move, stop and go empty-handed, find hand, step back, lower-leg, in the face associated with two double forced to help......, any thought of taking pictures mode, you can see he or she is astonishingly. We have certainly not seen anyone can accomplish this level, his Steve Nash (microblogging) played a top level, the two-time MVP merit, shooting is incredible, but it is usually a level. And their other like reggie miller, Chris mullin, such as dell and I performed together - Ellis, dell : Arsenal, they are many fantastic striker, but these people didn't garage so comprehensive, this guy is zero limit. "

Timer as well as dance, 6 minutes stephen curry shoes and 30 seconds, Davis is doing everything we can to nearby the garage, but still past due step. Garage again to finish a beautiful jumper - it's not strictly jumper, his toe will be out from the ground, under the condition of the body is still increasing, use forefinger and middle finger touch to try and do the hand. Treasury entire body slightly back. This not only makes his moves even more complicated to block, as well as between the ball and floor on an additional 10 degrees Position. NBA players to time period takes 0. 6 seconds an average of, the garage from arranging action to dial this ball moves, it simply takes 0. 4 moments. Fast to make up for that deficiency of the storage area height, the ball well stay away from the opponent blocking fly toward the basket in the act, the look of garage is usually along with them. His arm still moves if the posture, and of his or her teammates has begun for you to pose three gestures...

Tag: kyrie irving shoes kyrie 4 halloween adidas crazy explosive birkenstock sandals kyrie 3 shoes lebron soldier 10 james harden vol 2 curry 5 kd 10 kyrie 1 kyrie 2 shoes nike epic react flyknit ultra boost 3.0 curry shoes lebron 15 kevin durant jersey puma suede kyrie irving shoes puma fenty nike sock racer nike air force 1 nike free calvin klein underwear kobe 11 kyrie 4 kyrie 4 kyrie 4 puma fenty curry 5 nike zoom vaporfly kyrie 5 kyrie 3 jordan 32 birkenstock sandals nike pg 2 adidas boost adidas nmd runner lebron shoes lebron 14 kyrie irving basketball shoes adidas football cleats kevin durant shoes nike epic react flyknit nike kyrie 3 paul george shoes Lebron Shoes adidas yeezy outlet nike hyperdunk new era caps stephen curry shoes michael jordan shoes nike zoom vaporfly elite kyire 3 asics gel kayano 23 curry 5 nike air more uptempo air jordan shoes kobe bryant jersey nike air vapormax kd shoes kd 11 kobe 10 vibram shoes ultra boost 4.0 kyrie 2 under armour shoes kyrie 4 nike air presto ultra boost kyrie 4 lebron shoes nike vapormax shoes yeezy shoes adidas ultra boost kobe shoes air max 90 nike air max 270 Cristiano Ronaldo CR7 nike kyrie shoes kyrie irving shoes vans sk8 hi nike mercurial puma fenty curry shoes adidas yeezy yeezy boost

Kevin Durant send fine passes Thompson follow-up single arm dunk

Two steals in his System, stephen curry shoes in the first fraction, and the two steals to garage an overall total of 106 times inside the playoffs career steals, that transcends the rick Craig, became the steals within the history of the warriors team inside the playoffs.

Garage into seven three-pointers inside the game, this also let the playoff three-pointers hit number up to 261, match the Robert horry, 9th three points in playoff background list. Distance comes 9th Chauncey billups, he in addition only six three items.

37 points in solely three games, came curry shoes your, and this is his shock as to, including playoffs) 8th score 35 + video game with three alone, more than 7 times of Russell westbrook, the top of league.

So many record the very first world war, there is no doubt which the game can be considered the garage in this series played the most effective game. The first about three games, garage is averaging 27. 3 points and 5. 7 rebounds, 6 assists, shooting 40. 3% along with 35. 3% from a few, compared with the frequent season shooting stage, a particular degree of decline, but the game, garage completely nuts. The blazers in many players to hound your pet, but no one can disturb his rhythm. Car port, as it were, in the game again to learn "day day" feeling.

11 three-point range out hand, hit kevin durant shoes several goals, including vast distances of three points. Wearing warriors baseball hat sitting in the stands to watch the old garage, it also appears to obtain son's playing god are most often some incredible performance. The lens for the old garage, he could hardly help but shook his head.

Of course, whatever other people think, garage three points for own performance with total confidence. In the 3 rd quarter the warriors together with 88-58 big lead this blazers, garage outside the particular three-point line again, the ball faraway from the one hand, he turned back field, the ball firmly into your basket, the whole upheaval. Can put the three points within this state, the other party can say what?

Tag: kyrie irving shoes vans shoes kobe shoes puma fenty curry 4 kyrie 4 halloween kyrie 5 nike pg 2 harden vol 2 kd 10 michael jordan shoes curry 2 kyire 3 nike air more uptempo lebron 15 under armour shoes curry shoes kyrie 3 jordan retro nike epic react flyknit puma fenty slides lebron 14 shoes nike huarache kyrie irving shoes air max 90 curry 5 shoes calvin klein underwear curry 5 ultra boost 3.0 ultra boost shoes Nike CR7 Football Boots kyrie 2 shoes adidas deerupt curry shoes kyrie irving shoes kyrie 4 halloween Lebron soldier 11 kyrie 1 kd shoes nike mercurial kyrie 4 confetti vibram fivefingers vans sk8 hi kyrie 2 nike epic react flyknit curry 5 shoes adidas iniki jordan 32 lebron shoes kobe shoes birkenstock shoes pegasus 35 kyrie irving shoes paul george shoes nike hyperdunk Nike Lebron James Shoes nike zoom vaporfly mizuno shoes new era caps lebron soldier 10 adidas yeezy ultra boost adidas adidas porsche shoes kd 11 stephen curry shoes ultra boost 4.0 adidas zx flux adidas eqt puma fenty nike air max 270 yeezy shoes kobe 11 adidas boost nike zoom vaporfly elite lebron 16 nike vapormax kobe bryant jersey air max 270 kyrie 4 adidas crazy explosive asics gel kayano 23 kyrie 3 shoes kyrie 3 kyrie irving jersey nike free stephen curry jersey

Kevin Durant playoff steals to record 87th

"I got accustomed to my evaluation, " curry recalled,[url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] "people said I had been too short, don't enjoy college basketball, then for the same reason that I cannot play in the NBA. People don't believe I can play shield, then said I am not a pure point guard, until October of last year, I also found which the general manager of funny in my experience as the league 3 rd good shooting guard. I've not yet fully engage in their full potential, i really set a higher regular to himself, committed to continuously improve to be more outstanding. "

"We've never met you are not [url=http://www.curryshoes.us.com]curry shoes[/url] him so great shooting everywhere, " warriors coach mark Jackson said, "and move, stop and go empty-handed, capture hand, step back, calf, in the face involving two double forced to help......, any thought of filming mode, you can see he is astonishingly. We have never ever seen anyone can accomplish this level, his Steve Nash (microblogging) played a high level, the two-time MVP prize, shooting is incredible, but it is also a level. And his / her other like reggie burns, Chris mullin, such seeing that dell and I played out together - Ellis, dell : Arsenal, they are all fantastic striker, but many people didn't garage so detailed, this guy is no limit. "

Timer and also dance, 6 minutes [url=http://www.stephencurryshoes.us]stephen curry shoes[/url] as well as 30 seconds, Davis is doing everything we can to near the garage, but still delayed step. Garage again to try and do a beautiful jumper - it is not strictly jumper, his toe will be outside the ground, under the condition on the body is still climbing, use forefinger and middle finger touch to finish the hand. Treasury human body slightly back. This not only makes his moves even more difficult to block, as well as relating to the ball and floor a great additional 10 degrees Perspective. NBA players to moment takes 0. 6 seconds on average, the garage from arranging action to dial the ball moves, it merely takes 0. 4 mere seconds. Fast to make up to the deficiency of the car port height, the ball well prevent the opponent blocking fly toward the basket at the same time, the look of garage is usually along with them. His arm still moves once the posture, and of their teammates has begun in order to pose three gestures...

Tag: [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.birkenstocksandals.us]birkenstock sandals[/url] [url=http://www.kobe11.org]kobe 11[/url] [url=http://www.airmax90.us]air max 90[/url] [url=http://www.porschedesignshoesonline.com]porsche design shoes[/url] [url=http://www.ultraboostshoes.us.com]ultra boost[/url] [url=http://www.pumarihannacreepers.us]puma rihanna creepers camo[/url] [url=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com]Lebron Shoes[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14[/url] [url=http://www.neweracaps.us.com]new era caps[/url] [url=http://www.yeezy--boost.us.com]yeezy boost[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.com]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.kobebryantshoes.us.com]kobe bryant shoes[/url] [url=http://www.asicsgelkayano23.com]asics gel kayano 23[/url] [url=http://www.stephencurry-shoes.com]curry shoes[/url] [url=http://www.kobebryantjersey.us]kobe bryant jersey[/url] [url=http://www.kyrie-4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.pgshoes.com]pg shoes[/url] [url=http://www.underarmourshoes.us.com]under armour shoes[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.us]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.nikevapormax.us.com]nike air vapormax[/url] [url=http://www.kyrie2shoes.com]kyrie 2 shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.air-jordan-shoes.us.com]air jordan shoes[/url] [url=http://www.kevindurantjersey.us.com]kevin durant jersey[/url] [url=http://www.kyrie4.us.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.nikesoccercleats.us.com]Nike Soccer Cleats[/url] [url=http://www.nikeairmax270.us.com]nike air max 270[/url] [url=http://www.calvinklein-underwear.us.com]calvin klein[/url] [url=http://www.pumafenty.us.com]puma fenty[/url] [url=http://www.airforce-1.us]nike air force 1[/url] [url=http://www.pumafentyslides.us]puma fenty slides[/url] [url=http://www.adidasiniki.us.com]adidas iniki[/url] [url=http://www.adidasboostyeezy.us.com]yeezy boost[/url] [url=http://www.lebronshoes.us.com]lebron shoes[/url] [url=http://www.lebron-14.us]lebron 14[/url] [url=http://www.cristianoronaldocr7.us]Cristiano Ronaldo CR7[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.nikepegasus35.com]pegasus 35[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] [url=http://www.pumasuede.us.com]puma suede[/url] [url=http://www.michaeljordanshoes.us]michael jordan shoes[/url] [url=http://www.adidasnmdshoes.us.com]adidas nmd runner[/url] [url=http://www.kd-shoes.org]kd shoes[/url] [url=http://www.curry2.com]curry 2[/url] [url=http://www.nike-mercurial.us]nike mercurial[/url] [url=http://www.lebron15.us.com]lebron 15[/url] [url=http://www.kd-11.us]kd 11[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.nikeepicreactflyknit.us]nike epic react flyknit[/url] [url=http://www.ultraboostadidas.us.com]adidas ultra boost[/url] [url=http://www.adidassoccercleats.us.com]adidas football cleats[/url] [url=http://www.curry-4.com]curry 4[/url] [url=http://www.kyrie-irvingshoes.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.birkenstock-sandals.us]birkenstock sandals[/url] [url=http://www.nikehuarache.org]nike huarache[/url] [url=http://www.kyrie3.com]kyire 3[/url] [url=http://www.ultraboost-3.com]ultra boost 3.0[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us.com]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.stephencurry--shoes.us.com]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.nikeairpresto.us.com]nike air presto[/url] [url=http://www.nikepg2.us]nike pg 2[/url] [url=http://www.airmax270.us]air max 270[/url] [url=http://www.kyrie--4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.kyrie4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.nikeepicreact.us.com]nike epic react[/url] [url=http://www.airjordan32.us]air jordan 32[/url] [url=http://www.nikeairmax97.us.com]nike air max 97[/url] [url=http://www.kyrie-5.com]kyrie 5[/url] [url=http://www.kyrie2.us]kyrie 2[/url] [url=http://www.kd11.org]kd 11[/url] [url=http://www.kyrie3.us]kyrie 3[/url] [url=http://www.kyrie-4.org]kyrie 4[/url] [url=http://www.johnwallshoes.us.com]john wall shoes[/url] [url=http://www.vanssk8hi.us]vans sk8 hi[/url] [url=http://www.adidaseqt.us.com]adidas eqt[/url] [url=http://www.kyrie3shoes.com]kyrie 3 shoes[/url] [url=http://www.adidasyeezyoutlet.us.com]adidas yeezy[/url] [url=http://www.lebron-16.com]lebron 16[/url] [url=http://www.jordanretro.us.com]jordan retro[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5 shoes[/url] [url=http://www.vibram.us.com]vibram fivefingers[/url] [url=http://www.vansshoes.us.com]vans shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url]

Kevin Durant send fine passes Thompson follow-up single arm dunk

Finals last season, Arsenal's performance kd shoes is not very ideal, although the information well, but the efficiency is just not high, and his returning pass error, defensive irvine was made key 3 points have become a "black spots" instant, apparently, in hope that in this to prove himself.

Simply no, after the opening, the three points inside database and didn't hit two shots, on the contrary, the knight several points would hit several over there. Garage or give attention to defense, he para which includes lebron, Irwin, JR., has been people already, also include successful prevention.

In driving, did well in the particular Treasury, the ball to your teammate are fed properly, but Mr Chu in lots of opportunity attack. 04 seconds left inside first quarter, garage dribble to the frontcourt, rhythm, but he is confident the take a few steps away from the three-point line and it's really necessary to make curry shoes techniques, the ball! This can also be the warriors in the very first 3-pointer today. Soon, the Treasury and using second chances for the right side of the camp again in a 3 points!

It is worth mentioning which the opening, the garage suitable arm was wearing some sort of black gear, it is additionally because his right elbow in the game before the old injury has a relapse, however, with the sport, he has to remove protective devices. Gear, seems like, has affected the handle, before he took off while i feel much better.

With against lebron James, the defense is progressing very well in the Arsenal, but after he was lebron was a little daughter knocked out, the referee has stephen curry shoes blown the garage obstructing foul, garage on the floor is various, make action on the referee said lebron elbow.

In breakthrough, garage can be a difficult moves, all sorts of people all the means up his defense, which includes lebron, but Treasury first in lots of dazzling dribble move Thompson, after air and rival impact cases, the hard in order to score.

Tag: kyrie irving shoes adidas soccer cleats kyrie 4 halloween nike huarache kobe 11 kyrie 4 Lebron soldier 11 yeezy shoes air jordan 32 Nike Pegasus 35 ultra boost kyrie irving jersey adidas yeezy boost adidas porsche design puma fenty slides vans sk8 hi curry 5 shoes stephen curry shoes kyrie 2 nike air max 270 nike hyperdunk kobe bryant jersey adidas iniki Cristiano Ronaldo CR7 kyrie irving shoes kyrie 4 adidas ultra boost uncaged adidas boost nike vapormax kyrie 4 curry 4 air max 90 kyrie irving jersey kyrie 4 kd 10 Lebron Shoes nike zoom vaporfly elite lebron james shoes nike free kevin durant jersey kobe shoes nike sock racer nike air more uptempo paul george shoes nike air vapormax adidas deerupt stephen curry shoes kyrie irving shoes lebron 16 kevin durant shoes kd 11 shoes curry 5 nike pg 2 lebron soldier 10 lebron soldier 10 adidas zx flux stephen curry jersey kyrie 3 kyrie 3 shoes kyrie 1 vibram james harden vol 2 nike zoom vaporfly kd shoes lebron 15 kyrie irving shoes nike epic react flyknit asics gel kayano 23 jordan retro nike air max 270 puma fenty adidas eqt new era caps kyrie 5 puma rihanna creepers camo adidas yeezy lebron shoes kobe 10 nike air presto kyrie 4 confetti nike mercurial hand spinner birkenstock sandals kyire 3 under armour shoes curry 5

ابادة حشرات

استمتع بخدمات صيانة يونيفرسال للبوتاجازات كفر الشيخ وخدمات صيانة يونيفرسال للغسالات كفر الشيخ مع صيانة يونيفرسال كفر الشيخ بتصليح بأقل تكاليف فقط تواصلوا معنا عبر صيانة يونيفرسال الخط الساخن كفر الشيخ او زورونا على موقعنا
https://egantiinsecthouse.wordpress.com/

صيانة وايت وستنجهاوس

صيانة وايت وستنجهاوس الاسكندرية وفرع البحيرة
الان احصل علي قطع الغيارالاصلية من مركز صيانة وايت وستنجهاوس بالاسكندرية وفرع البحيرة حيث انهم يعلمون الان علي توفير افضل الخدمات الكبري والمميزة لديهم في صيانة الاجهزة الخاصة من توكيل وايت وستنجهاوس الاسكندرية وفرع البحيرة المعتمد
صيانة وايت وستنجهاوس البحيرة، صيانة ثلاجات وايت وستنجهاوس البحيرة، صيانة غسالات وايت وستنجهاوس البحيرة، توكيل صيانة وايت وستنجهاوس البحيرة، اسباب عدم دوران الغسالة الاوتوماتيك البحيرة، مركز صيانة وايت وستنجهاوس البحيرة، رقم صيانة وايت وستنجهاوس البحيرة

Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №17
Харківської міської  ради Харківської  області
Copyright © 2009
 sch17@kharkivosvita.net.ua

 

Rated by MyTOP Погода в Харкові » Україна