Запрошуємо до нашого музею "БОЙОВОЇ СЛАВИ"

  У кожної держави, кожного народу є дати й події, які складають основу, опорні точки їхньої історії, підґрунтя історичної пам'яті та національної гордості. Для нас, для прийдешніх поколінь, такою знаковою віхою була й вічно буде Перемога у Великій Вітчизняній війні.
 

Уся інформація в музеї поділена на дві частини – це загальні відомості про війну та матеріали, які стосуються безпосередньо міста Харкова з 1941 по 1943 рр. Окремим блоком наведена інформація про Афганську війну, у якій брали участь і випускники нашої школи.
 
 Велика Вітчизняна війни (1941—1945pp.) — визвольна війна радянського народу проти фашистської Німеччини та її союзників (Угорщина, Італія, Румунія, Фінляндія). Підготовку до нападу на СРСР Німеччина почала в 1940 р. (план «Барбаросса»). Разом з європейськими союзниками Німеччина зосередила для нападу на СРСР 191,5 дивізії; сили противника нараховували 5,5 млн. людей, близько 4,3 тис. танків і штурмових знарядь, 47,2 тис. гармат і мінометів, близько 5 тис. бойових літаків, 192 кораблі. Німеччина планувала провести проти СРСР «блискавичну війну» («бліцкриг»). Кінцевою метою операцій, зазначалось у плані «Барбаросса», відмежування від азіатської Росії по загальній лінії Архангельськ – Волга.
 
 Зранку 22 червня 1941 року після артилерійської та авіаційної підготовки німецькі війська перейшли кордони СРСР. Того ж дня війну СРСР оголосила Італія (італійські війська почали бойові дії 20 червня) і Румунія. 23 червня — Словакія.
 23 червня була створена Ставка Головного Командування (з 8 серпня Ставка Верховного Головнокомандування) на чолі з І. В. Сталіним, який із 8 серпня став також Верховним Головнокомандуючим. 30 червня був створений Державний Комітет Оборони (ДКО). З червня почалося формування народного ополчення.
 10 серпня ДКО видав постанову по мобілізацію військовозобов’язаних 1890—1904 років народження та призовників 1922—1923 років народження. У цілому на кінець 1941 року було мобілізовано понад 14 млн. осіб.
 У той час німецькі війська захопили стратегічну ініціативу в повітрі та на землі. На кінець 1941 року Червона армія втратила вбитими й пораненими 850 тис. осіб. У полон потрапило близько 1 млн. осіб.
Після літнього наступу вермахту 1942 року німецькі війська вийшли на Волгу й Кавказ, окупувавши значну частину радянської території та позбавивши СРСР переваги в людських і матеріальних ресурсах.
  Поступово Червона армія почала витісняти німців із території СРСР, почавши з відчутних ударів у битві під Сталінградом і на Курській дузі. Після операції «Багратіон» у Білорусі Червона армія завоювала стратегічну ініціативу до кінця війни. До лютого 1945 р. радянські війська досягли кордонів Німеччини й у квітні 1945 р. ввійшли в Берлін.
 Перемогу у війні ми святкуємо 9 травня 1945 року. У цей день була підписана капітуляції Німеччини за московським часом (у Європі ще був день 8 травня). 
 У багатьох містах Радянського Союзу було споруджено пам'ятники та меморіальні комплекси Великій Вітчизняній Війні. Зокрема серед найбільших в Україні - Національний музей історії Великої Вітчизняної війни з пам'ятником «Батьківщина-мати» та Могила невідомого солдата в Києві, Меморіал героїчної оборони Одеси, Аджимушкайські каменярні, Монумент Слави у Львові та інші.
 
 Харківщина та місто Харків мали велике політичне, економічне і воєнно-стратегічне значення та посідали у воєнних планах Гітлера значне місце. Він називав його „замком, який зачиняє український простір”. Харків, як важливий залізничний вузол, був тісно пов’язаний із багатьма економічними районами. Через місто пролягали шляхи на Донбас і Кавказ.
Наприкінці вересня 1941 року становище на південному фланзі ставало ще складнішим. Війська загарбників мали перевагу в силі, у зброї та в техніці. Фашисти захопили Правобережну і значну частину Лівобережної України та вийшли на підступи до Харкова.
 До оборони почали готуватися всі: хто міг тримати лопату в руках – рили протитанкові рови, траншеї, установлювали загородження. На оборонних земляних роботах працювало близько 350 тис. чоловік. За ініціативою трудящих нашого краю почалося збирання коштів у Фонд оборони.  Харків’яни внесли до Фонду близько 100 млн.крб. Але, незважаючи на це та на напруження всіх сил народу, війська Червоної армії почали відступати. П’ять діб стримували наші війська ворога. Але фашисти, маючи перевагу в живій силі та озброєнні, 24 жовтня 1941 року вдерлися в місто Харків.
 
 Вуличні бої в Харкові, 25 жовтня 1941 року.
Жах охопив місто. Окупанти вбивали без суду та слідства, грабували.
 
 Люди вмирали не тільки від страшних знущань, але й від голоду та хвороб. Тільки в 1942р. у Харкові померло 22 708 мешканців ( з них - 13 749 від голоду). Загалом загинуло близько 200 тис. людей. На каторжні роботи в Німеччину вивезено близько 300 тис. юнаків і дівчат.
 Багато людей загинуло в концтаборах, яких у Харківській області налічувалося 22 - більше, ніж у будь-якій області України. У таборах було встановлено нестерпний режим - катування голодом, пораненим не подавали ніякої медичної допомоги. Доля радянських військовополонених стала трагедією великого масштабу.
 Дуже трагічною стала доля єврейського населення Харківщини. Для них було створено окреме місце проживання від всього міста. Туди було переселено 16 тис. осіб. Більшість із них була страчена в Дробицькому Яру. На місці колишнього гетто в 1992 році було встановлено Стіну Суму.
  
 Пам’ятник жертвам Голокосту в Харкові, Дробицький яр.
 На окупованій території було введено примусову трудову повинність. Для цивільного населення, зайнятого на примусових роботах, застосовується режим, установлений для військовополонених: 12-,14- і навіть 16-годинний робочий день, незважаючи на вік, стать, стан здоров'я, дуже низька заробітна платя, голодні пайки, тяжкі умови праці. Найстрашнішим наслідком економічної політики окупантів був масовий голод.
 З початком окупаційного режиму харків'яни підтягалися вивезенню на роботи в Німеччину. На примусові роботи вивозилося населення не тільки Харкова, а й міст і сіл Харківської області. Усього з Харкова й області окупанти вивезли до Німеччини 167 тисяч людей.
 Унаслідок окупації та воєнних дій Харківщина зазнала великих збитків. Місто й села були перетворені на руїни. Гітлерівці пограбували і зруйнували 500 підприємств союзної, республіканської та місцевої промисловості, електростанції, залізничний транспорт. Було вивезено в Німеччину 230 тис. тонн зерна, сотні тисяч голів продуктивної худоби, електротехнічне устаткування, верстати, трактори.
  
 Таким залишили Харків німецько-фашистські загарбники. Вул. Сумська, напроти пам’ятника Т.Шевченкові наша рідна «Пиріжкова».
  
 точка зйомки 43. пл. Тевелєва (Радянської України з 1975р., пл. Конституції зараз) 1942р. На задньому плані - готель "Червоний", який було побудовано на місці Миколаївського собору і знищено під час боїв за Харків.
  
 Харків’яни пам’ятають тих, хто боровся за визволення міста й вшановують імена героїв, залишаючи їх навічно в назвах своїх вулиць.
 Під час першого визволення Харкова відзначився 227-ий стрілецький полк 183-ої дивізії під командуванням майора Є.Б.Ахсарова зайняв тодішній висілок Харкова - Олексіївку. Сьогодні одна з вулиць цього району названа на його честь. 
 У важких боях за Харків разом з радянськими воїнами відважно боролися з фашистськими загарбниками воїни Першого Окремого чехословацького батальйону під командуванням полковника Людвіка Свободи, який після війни став Президентом Чехословацької Соціалістичної Республіки. Більше тижня, починаючи з 8 березня 1943 р., цей батальйон тримав героїчну оборону на річці Мжі в районі села Соколове Зміївського району Харківської області проти наступальних частин гітлерівської дивізії «Мертва голова». Командирові 1-ої роти цього батальйону Отакару Ярошу, який загинув під час боїв, за виявлений у них героїзм було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Імена Людвіка Свободи та Отакара Яроша увічнені в назвах вулиць міста.
 Далеко за межами СРСР став відомий подвиг 25 гвардійців під командуванням лейтенанта Петра Миколайовича Широніна, які обороняли залізничний переїзд біля Таранівки. Бійці відбили численні атаки фашистської піхоти з танками, бронемашинами, самохідними гарматами, знищили 13 ворожих танків і бронемашин, дві самохідних гармати, 6 бронетранспортерів, вивели з ладу понад 100 гітлерівських солдатів. Із 25 воїнів лише п’ять, у тому числі й командир взводу Широнін, залишилися живими. Усім 25 захисникам переїзду присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Сьогодні вул. Гвардійців Широнинців перетинає Салтівський жилой масив від Північної Салтівки до Немишлі.
Вулиця Ново-Продольна, що пов’язує вул.Сумську та район Павлового Поля, у 1968 році була перейменована на вулицю Дерев’янка. Герой Радянського Союзу, командир взводу протитанкових гармат, молодший лейтенант А. А. Дерев’янка загинув 20 серпня 1943 року під час другого визволення Харкова.
 У районі Нових Будинків проходить вулиця Харківських Дивізій, яка отримала цю назву на честь 89-ї гвардейської Бєлгородської стрелецької дивізії, 252-ї стрілкової дивізії, 84-ї стрілкової дивізії, 299-ї стрілкової дивізії, 116-ї стрілкової дивізії, 375-ї стрілкової дивізії, 183-ї стрілкової дивізії, 15-ї гвардейської стрілкової дивізії, 28-ї гвардейської стрілкової дивізії, 93-ї гвардейської стрілкової дивізії.  На честь воїнів-визволителів на початку вулиці встановлена пам’ятна стела скульптора С. Я. Якубовича.
 Сьогодення клубу «Червона гвоздика»
 Клуб «Червона гвоздика» створено в 1980 р. Керівник – учитель історії Алейнікова Тетяна Тихонівна, з 2009 року – Литвиненко Ірина Валеріївна.
 Девіз клубу:
«Весь под ногами шар земной.
Живу, дышу, пою,
Но в памяти всегда со мной погибшие в бою»

 У ході операції «Пам’ять» узято на облік 728 ветеранів бойових дій, які мешкали на той час у 522 мікрорайоні та в с.Велика Данилівка. Здійснено 26 походів місцями бойових дій на Харківщині:
- Харків – Соколово;
- Харків – Ізюм;
- Харків – Тараново;
- Харків – Жихар та інш.
 У 1984 р. у школі відкрито Музей Бойової Слави. Зібрано 526 експонатів для музею: документи, особисті речі ветеранів, нагороди, зброя. 
 Традиції клубу «Червона гвоздика»:
- щорічна операція «Пам’ять»;
- привітання ветеранів зі святами;
- мітинг до Дня Перемоги з участю ветеранів війни;
-заочні подорожі по місцях бойових дій;
- уроки Мужності.
 

 

Коментарії

Kevin Durant # 51 playoff blocks to history

2 steals in his Collection, stephen curry shoes in the first 1 fourth, and the two steals to garage an overall total of 106 times inside the playoffs career steals, which in turn transcends the rick Barry, became the steals from the history of the warriors team inside the playoffs.

Garage into seven three-pointers in the game, this also let their playoff three-pointers hit number around 261, match the Robert horry, ninth three points in playoff background list. Distance comes eighth Chauncey billups, he additionally only six three factors.

37 points in just three games, came curry shoes alive, and this is his there is much surprise, including playoffs) 8th score 35 + game with three alone, a lot more than 7 times of Russell westbrook, the top of league.

So many record the very first world war, there is no doubt that this game can be reported to be the garage in this series played the most beneficial game. The first about three games, garage is averaging 29. 3 points and some. 7 rebounds, 6 facilitates, shooting 40. 3% as well as 35. 3% from about three, compared with the frequent season shooting stage, a certain degree of decline, but the game, garage completely insane. The blazers in numerous players to hound him, but no one could disturb his rhythm. Shed, as it were, in the game again to uncover "day day" feeling.

11 three-point series out hand, hit kevin durant shoes more effective goals, including vast kilometers of three points. Wearing warriors baseball hat sitting within the stands to watch the actual old garage, it also appears to have son's playing god seem to be some incredible performance. The lens towards old garage, he could hardly help but shook the head.

Of course, whatever other people think, garage three points for their own performance with complete confidence. In the third quarter the warriors along with 88-58 big lead the blazers, garage outside the particular three-point line again, the ball faraway from the one hand, he or she turned back field, the ball firmly into your basket, the whole pandemonium. Can put the three points on this state, the other gathering can say what?

Tag: kyrie irving shoes Nike Lebron James Shoes canada goose adidas nmd r1 primeknit kobe 10 adidas superstar nmd human race yeezy boost triple white kyrie irving jersey nmd human race Nike Pegasus 35 new balance running shoes Cristiano Ronaldo CR7 wholesale mlb hats curry 5 adidas football cleats jordan 32 calvin klein adidas yeezy boost 350 v2 zebra adidas terrex adidas tubular adidas yeezy paul george shoes barbour jackets puma fenty Adidas Sports lebron 16 nike air vapormax curry 3 shoes puma fenty slides kd 10 birkenstock shoes nike sb dunk air jordan shoes ultra boost adidas rose 8 adidas crazy explosive lebron james shoes asics gel kayano 24 lebron 15 ashes kevin durant jersey under armour shoes kyrie 4 kyrie 5 adidas nmd nike air max 270 adidas alphabounce nike air presto stephen curry shoes kd shoes adidas zx flux hand spinner curry 2 adidas nmd kyrie 2 shoes nike epic react lebron soldier 10 stephen curry shoes lebron 14 adidas eqt kyrie irving shoes puma fenty lebron 14 kobe shoes kyrie 1 curry 3 puma fenty< air max 90 new era caps curry 5 james harden vol 2 mizuno running shoes michael jordan shoes adidas porsche design shoes curry 2 nike free lebron soldier 12 balenciaga shoes kyrie irving jersey asics gel kayano 23 nike hyperdunk lebron 15 nike air max 270 kd 11 jordan retro kyrie shoes

Kevin Durant many rebounds in the playoffs to record 64th

Garage, 26, is one [url=http://www.kdshoes.us.com]kd shoes[/url] with the largest child, dell - garage in 2002, the dad announced over 04 years of career, finally handed over 40. 2% on threes report card. From a incredibly young age, Stephen across the shooting learned how to shoot at the feet of the master, when dad refused to consider him to the hornets instruction, Stephen will be pursed mouth area, not because can't go to see those big-name players, the old you are, but because he also desire to be with my dad, to practice his shot.

At the age of 9, garage is of her own [url=http://www.stephencurryshoes.us]stephen curry shoes[/url] amateur league teams of players, only if the coach would need to outside shot collapse in the opponent's zone will possibly be sent. Recalled the yourself, garage proudly said: "when We was a defense experts, all start from right now there. "

To go returning to [url=http://www.curryshoes.us.com]curry shoes[/url] the original text, if your garage near the soccer ball in midfield, people tend to overlook probably the most important thing: pool golf ball skills. Sonya, thanks in order to his mother, then any 5 feet tall 3, cordial and some stubborn woman again as well, she was in high school graduation played point guard, checking out the volleyball after in to the campus of Virginia tech, and meet the garage there's father. "If I dribble for the coast, I have to decide on to shoot or move, it's my limit. "Dell said, "people started for Stephen impression is all the guy can beautiful posture hit pictures, but before becoming a striker, he already was an even better control player, people usually ignore it. After their dribble shot, is I the most amazing moments. Thanks to the mother. ".

Tag: [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kyrie4.us.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.hardenvol2.org]harden vol 2[/url] [url=http://www.pumasuede.us.com]puma suede[/url] [url=http://www.lebron-shoes.us]lebron james shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.kyrie-5.com]kyrie 5[/url] [url=http://www.airmax90.us]air max 90[/url] [url=http://www.curry-3.com]curry 3[/url] [url=http://www.underarmourshoes.us.com]under armour shoes[/url] [url=http://www.adidasdeerupt.us]adidas deerupt[/url] [url=http://www.stephencurry--shoes.us.com]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.vanssk8hi.us]vans sk8 hi[/url] [url=http://www.michaeljordanshoes.us]michael jordan shoes[/url] [url=http://www.filashoes.us]fila shoes[/url] [url=http://www.nikeairpresto.us.com]nike air presto[/url] [url=http://www.kyrie-4.org]kyrie 4[/url] [url=http://www.kyrie-3.com]kyrie 3[/url] [url=http://www.nikeairmax270.us.com]air max 270[/url] [url=http://www.kyrie4confetti.us]kyrie 4 confetti[/url] [url=http://www.porschedesignshoesonline.com]adidas porsche shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingbasketballshoes.com]kyrie irving basketball shoes[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.com]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.lebronjamesshoes.com.co]lebron james shoes[/url] [url=http://www.ultraboostshoes.us.com]adidas ultra boost[/url] [url=http://www.adidasboost.us.com]adidas boost[/url] [url=http://www.jordanretro.us.com]jordan retro[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.adidasiniki.us.com]adidas iniki[/url] [url=http://www.adidascrazyexplosive.us.com]adidas crazy explosive[/url] [url=http://www.barbourjackets.us.com]barbour jackets[/url] [url=http://www.nikeepicreact.us.com]nike epic react flyknit[/url] [url=http://www.vansshoes.us.com]vans shoes[/url] [url=http://www.airjordan-31.com]air jordan 31[/url] [url=http://www.yeezytriplewhite.com]yeezy boost triple white[/url] [url=http://www.drose8.com]d rose 8[/url] [url=http://www.air-jordan-shoes.us.com]air jordan shoes[/url] [url=http://www.curry-2.com]curry 2[/url] [url=http://www.curry-5.com]curry 5[/url] [url=http://www.adidasterrex.us]adidas terrex[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us.com]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.kd-10.com]kd 10[/url] [url=http://www.nikeairmoreuptempo.us.com]nike air more uptempo[/url] [url=http://www.adidasporschedesign.com]adidas porsche design shoes[/url] [url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes[/url] [url=http://www.adidastennishu.com]adidas tennis hu[/url] [url=http://www.nmdhumanrace.us.com]nmd human race[/url] [url=http://www.adidassoccercleats.us.com]adidas soccer cleats[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.kyrie-4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.kd-shoes.org]kd shoes[/url] [url=http://www.nikevapormax.us.com]nike air vapormax[/url] [url=http://www.mizunoshoes.us.com]mizuno shoes[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5[/url] [url=http://www.curry2.com]curry 2[/url] [url=http://www.adidasnmdhumanrace.com]nmd human race[/url] [url=http://www.nike-mercurial.us]nike mercurial[/url] [url=http://www.nikepg2.us]nike pg 2[/url] [url=http://www.adidasnmdxr1.us]adidas nmd[/url] [url=http://www.adidasboostyeezy.us.com]adidas yeezy boost[/url] [url=http://www.adidasnmdwomens.com]adidas nmd womens[/url] [url=http://www.nikezoomvaporflyelite.us]nike zoom vaporfly elite[/url] [url=http://www.airjordan32.us]air jordan 32[/url] [url=http://www.balenciagashoes.us]balenciaga shoes[/url] [url=http://www.rose6.us]adidas rose 6[/url] [url=http://www.nikefree.us.com]nike free[/url] [url=http://www.vibram.us.com]vibram fivefingers[/url] [url=http://www.adidasclothing.us]Adidas Casual[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.us.com]Lebron soldier 11[/url] [url=http://www.kobe-10.org]kobe 10[/url] [url=http://www.nikesoccercleats.us.com]Nike Football Cleats[/url] [url=http://www.newbalancerunningshoes.us.com]new balance running shoes[/url] [url=http://www.nikerosherun.us.com]nike roshe run two[/url] [url=http://www.yeezy--boost.us.com]yeezy boost[/url] [url=http://www.curry3shoes.com]curry 3 shoes[/url] [url=http://www.anellobackpack.us.com]anello backpack outlet[/url] [url=http://www.nikevapormaxshoes.us.com]nike air vapormax[/url] [url=http://www.nikepegasus35.com]pegasus 35[/url] [url=http://www.hand-spinner.us]hand spinner[/url] [url=http://www.hyperdunk-2017.com]hyperdunk 2017[/url] [url=http://www.kyrie2shoes.com]kyrie 2 shoes[/url] [url=http://www.stephencurry-shoes.com]curry shoes[/url] [url=http://www.cristianoronaldocr7.us]Cristiano Ronaldo CR7[/url] [url=http://www.pgshoes.com]pg shoes[/url] [url=http://www.lebron15ashes.com]lebron 15 ashes[/url]

Three color synchronization shelves!adidas nmd xr1 series

New 2018 basketball -- curry 5
stephen curry shoes
kyrie irving shoes
adidas nmd shoes
Storage, 26, is one kevin durant shoes|kd shoes of the largest child, dell -- garage in 2002, the dad announced over of sixteen years of career, finally handed over 40. 2% on threes survey card. From a incredibly young age, Stephen about the shooting learned how to shoot for the feet of the master, when dad refused to consider him to the hornets teaching, Stephen will be pursed mouth, not because can't go to see those big-name players, the old you might be, but because he also desire to be with my dad, to practice his shot.

At age 9, garage is of his own stephen curry shoes amateur league teams involving players, only if the coach needs to outside shot collapse in the opponent's zone will always be sent. Recalled the ourselves, garage proudly said: "when I was a defense gurus, all start from presently there. "

To go time for asics shoes the original text, in the event the garage near the basketball in midfield, people tend to overlook the most important thing: pool baseball skills. Sonya, thanks to be able to his mother, then some sort of 5 feet tall 3, cordial and some stubborn woman again simultaneously, she was in high school graduation played point guard, embracing the volleyball after to the campus of Virginia support, and meet the shed there's father. "If I dribble for the coast, I have to pick to shoot or cross, it's my limit. "Dell said, "people started for Stephen impression is all the guy can beautiful posture hit images, but before becoming the striker, he already was an even better control player, people often ignore it. After his dribble shot, is I the most amazing moments. Thanks to his mother. ".

Three color synchronization shelves!adidas nmd xr1 series

New 2018 basketball -- curry 5
stephen curry shoes
kyrie irving shoes
adidas nmd shoes
Garage under the stephen curry shoes second dribbling is toward the turn on the left side on the body without any slowdown, his / her footsteps choiceness and rapidly, soon arrived at the position you wish to go. Unlike most pitcher like the center of gravity down, then struggled to jump to perform, the garage action more concise. Don't waste any hard work, just jump off the earth, slightly triggered his capturing action instantly. "He is not only essentially the most pure great scorer, he even gave shot two words to produce the definition, the entire shooting art played the revolutionary role. "The bobcats go scout work Adam - Mr Libby said Treasury.

Table frames in 6 min's and 31 seconds, garage from his chest muscles slightly next point position held up the ball, the index finger in addition to middle finger instinct to uncover gaps in the plastic ball center. His wrist gently lifted back, eventually left his palm the basketball, but still control between his fingers. His right arm into every one of the joints is close to 90 degree Angle, in the shoulder to the shoulder, from the elbow to the wrist, from wrist to consider, as if a bistro waiter in carrying the tray.

Glen Davis clippers, 289 - pound ahead, asics shoes need to speed up their action inside the Treasury, since the childhood to lay an excellent foundation for complete to garage in a state, the right arm and shooting can continue perfect posture and toughness. And in addition to master hand movements, garage has a precise shot needed one more factor: enough deep muscle tissue memory. Shooting touch isn't a proper adjective, any player, able to throw a fantastic shooting there is although one secret to all - 7 days a week, year after year train, until a set of complex dynamic chain implanted into your muscles. Garage never resist like monks meditate boring practice, it also helped when he graduated from high school graduation, eventually grow into some other leading little-known Davidson college or university NCAA elite last eight.

"Game changing, there is no time to kevin durant shoes|kd shoes you think about your own shooting action is correct, " curry said, "you can only count on their daily at the courses ground building muscle storage, hit and believe that we can. We're so plenty of practice in training, in order to the game, you can depend on instinct to react. But if it is not correctly, the game will experience very strange. ".

The warriors finals start for one person?A rapper curse

Knight's method clearly, today is to cling to garage, do not give him any chance, and Kevin durant is always one-on-one with defense. But garage or under heavy defensive seek out opportunities, such as face stephen curry shoes low, he mobilized, operate the other fear his circumference ability garage easily scored two points.

The last 80 seconds inside first half, durant skipped shots from outside, this basket three players are generally knights, including Thompson, lebron, because of this, the Treasury rushed into your basket from the lengthy position, unexpectedly the offensive rebounds inside the knight encirclement! Then he or she points ball durant, which finished scores!

And the other half, knight to defensive strategy appears to be shaken, they don't have excessive double again, help, perhaps surprisingly, JR in 1 with 1 against Arsenal, and directly put the actual garage was pushed towards the ground.

Sure enough, this knight defensive shaken curry shoes following scoring started rising in his Arsenal, outside the 3-pointer by continuous, at that time he was given the ability to just like Kevin durant got chance inside first half. After three points inside the database is still attack, he this section one bomb under the 14 points.

Today is June 1, the time kevin durant shoes will be the international children's day, it seems in the "primary school" is amongst the holiday today.

Small garage finish I rested most of the holiday to battle, he is still the contribution towards the brilliant stroke, but likewise pass a 3-pointer by Kevin durant. The previous 3 minutes, garage off prior to schedule, because the online game had no suspense.

Tag: kyrie irving shoes adidas zx flux nike air max 97 paul george shoes air jordan 31 kyrie irving jersey adidas football cleats kyrie 2 shoes kyrie 2 birkenstock sandals calvin klein lebron soldier 10 john wall shoes fila adidas yeezy adidas nmd adidas deerupt runner lebron soldier 10 nike zoom vaporfly canada goose nike epic react ultra boost nike air max 270 nike air force 1 puma fenty adidas yeezy lebron shoes jordan 32 nike sock racer nike mercurial kobe bryant jersey Nike Lebron James Shoes nike air max 270 nike lebron soldier 12 puma fenty< lebron 14 shoes kyrie irving shoes kobe shoes lebron james shoes kobe bryant shoes curry 5 kyrie 5 kyrie 3 asics gel kayano 23 michael jordan shoes birkenstock stephen curry jersey nike free nike lebron 14 lebron 16 Nike Pegasus 35 curry shoes adidas eqt yeezy shoes balenciaga shoes nike kyrie shoes curry 2 puma fenty slides nike kyrie 4 d rose 8 lebron 15 hand spinner calvin klein outlet curry shoes nike air vapormax kd 10 curry 3 shoes kyire 3 adidas nmd r1 primeknit adidas alphabounce lebron james shoes ultra boost 3.0 nmd r1 kyrie irving jersey kyrie irving basketball shoes curry 4 nike huarache nike kyire shoes nike kyrie 4 adidas superstar nike air vapormax Nike CR7 adidas ultra boost adidas boost asics gel kayano 24 vans shoes

nba tabellenstand michael

nba tabellenstand

michael kors rea

cheap nfl authentic jerseys

todo camisetas futbol

equipacion atletico de madrid 2019

camisetas retro futbol

comprar camisetas de futbol baratas

borse michael kors outlet

michael kors borse prezzi

michael kors borse outlet

nbaplus horarios

cfb3camisetas

michael kors borse prezzi

wetter dortmund 16 tage

lsf fh dortmund

êbay

mel ouvert caen

heure de priere strasbourg 67200

cheap authentic jerseys

coach crossbody bags on sale

coach outlet online clearance

cheap custom shirts

cheap custom t shirts no minimum

custom shirts online

cheap authentic nfl jerseys

authentic nfl jerseys

american girl doll wigs

american girl doll wigs cheap

cheap custom phone cases

cheap nfl jerseys from china

cheap jerseys online

stubhub miami heat

cheap wigs online

cheap nfl jerseys

cheap nhl jerseys

cheap ralph lauren shirts online

flannel bridesmaid shirts

coach purses on clearance

coach factory online sale invitation

coach factory outlet online login

official coach factory outlet online

camisetas de marca baratas originais

camisetas futbol falsas online

2siteweb

cheap custom phone cases

lgl82vl phone cases

zte zmax pro custom case

cheap lace front wigs

cell phone cases wholesale

wetter leipzig 16 tage

coach factory outlet online

coach outlet online

coach bags factory outlet

cheap coach purses

coach bags for cheap

coach factory outlet online

tupay wig

rosewholesale wigs

infoclick anm

prefisso 045

cheap human hair wigs

mel ouvert caen

celtic psg streaming

vertbaudet chaussures filles

modatoi chaussures compensées

nba sportando

stsl tabellenstand

max von helldorff

nfl shop jerseys

nfl jerseys wholesale

maillot boca junior

maillot asse pas cher

cheap best friend shirts

calciomercatonapoli24

michael kors borse saldi

borse michael kors saldi

polo ralph lauren outlet online

polo ralph lauren factory store

michael kors plånbok

forum napolimagazine

coach outlet online

www coachoutlet com

official coach factory outlet online

coach factory outlet online login

www coachoutlet com

coach outlet coupon

official coach factory outlet online

nba store eu

besoldungsrechner

besoldungsrechner bayern

polo jogging suits

polo ralph lauren outlet online

retro nba jerseys cheap

borse michael kors outlet

michael kors borse outlet

cheap nfl jerseys

michael kors plånbok

adidas nmd - 350 custom art appreciation

New 2018 basketball -- [url=http://www.curry-5.com]curry 5[/url]
[url=http://www.stephencurry-shoes.us]stephen curry shoes[/url]
[url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url]
[url=http://www.adidasnmdshoes.us.com]adidas nmd shoes[/url]
Half-court done,[url=http://www.stephencurryshoes.com]stephen curry shoes[/url] the garage 12 details and 4 rebounds 6 helps, Owen 17 rebounds, 2 assists 1 has got the upper hand slightly. But as knight defeat from the second half, even their one-on-one hit his things. In this series, OuWenBen needs to have certain advantages in counterpoint, much like the finals last year, as the season of Christmas wars, with their strong personal fortunes turned.

But today the warriors of the changes, let knights staggered, also let like one-on-one hit Owen [url=http://www.asicsshoes.us.com]asics shoes[/url] to search for the rhythm. Actually, today usually was clay - Thompson Head of the family Owen, although Owen hit a dead in front of him, but clay height reach or up to a point, limits the Owen's assault. In only a few times in the face of single singled out within his Arsenal, although Owen features good performance, but also it's hard to come back for a knight.

Full play, scored 28 points 6 rebounds and 10 assists from the Treasury, 6 of 11 three-point [url=http://www.kdshoes.us.com]kevin durant shoes|kd shoes[/url] photographs. 24 points and 3 rebounds, only two assists, Owen has scored 17 points inside first half, he scored seven points inside second half. Facing the big four of the mighty, and only Eileen Owen in one-on-one get garage have chances, but today's garage to do better.

Tag: [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.wholesalehats.us]wholesale nba hats[/url] [url=http://www.porschedesignshoesonline.com]adidas shoes[/url] [url=http://www.pumafenty.us]puma fenty[/url] [url=http://www.nikehuarache.org]nike huarache[/url] [url=http://www.air-jordan-shoes.us.com]air jordan shoes[/url] [url=http://www.adidasterrex.us]adidas terrex[/url] [url=http://www.airjordan-31.com]air jordan 31[/url] [url=http://www.ecco.us.com]ecco Shoes[/url] [url=http://www.kyrieirvingshoes.us.com]kyrie shoes[/url] [url=http://www.neweracaps.us.com]new era caps[/url] [url=http://www.vanssk8hi.us]vans sk8 hi[/url] [url=http://www.jordanretro.us.com]jordan retro[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.kobe11.org]kobe 11[/url] [url=http://www.michaeljordanshoes.us]michael jordan shoes[/url] [url=http://www.adidasyeezyboost350v2zebra.com]adidas yeezy boost 350 v2 zebra[/url] [url=http://www.nikelebronjamesshoes.us.com]Lebron James Shoes[/url] [url=http://www.kyrie--4.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.anellobackpack.us.com]anello backpack outlet[/url] [url=http://www.nikevapormaxshoes.us.com]nike air vapormax[/url] [url=http://www.stephencurry-shoes.com]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.adidasnmdxr1.us]adidas nmd[/url] [url=http://www.kobebryantshoes.us.com]kobe bryant shoes[/url] [url=http://www.kyrie4halloween.com]kyrie 4 halloween[/url] [url=http://www.adidasiniki.us.com]adidas iniki[/url] [url=http://www.hand-spinner.us]hand spinner[/url] [url=http://www.nikeepicreact.us.com]nike epic react flyknit[/url] [url=http://www.kyrie-irvingshoes.com]kyrie irving shoes[/url] [url=http://www.nikeepicreactflyknit.us]nike epic react[/url] [url=http://www.lebron-shoes.us]lebron shoes[/url] [url=http://www.curry-5.us]curry 5 shoes[/url] [url=http://www.curry3shoes.com]curry 3 shoes[/url] [url=http://www.balenciagashoes.us]balenciaga shoes[/url] [url=http://www.underarmourshoes.us.com]under armour shoes[/url] [url=http://www.stephencurry--shoes.us.com]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.adidascrazyexplosive.us.com]adidas crazy explosive[/url] [url=http://www.nikesockracer.com]nike sock racer[/url] [url=http://www.kd-10.com]kd 10[/url] [url=http://www.pumasuede.us.com]puma suede[/url] [url=http://www.adidasnmdwomens.com]adidas nmd[/url] [url=http://www.asicsgelkayano24.com]asics gel kayano 24[/url] [url=http://www.mizunoshoes.us.com]mizuno running shoes[/url] [url=http://www.vansshoes.us.com]vans shoes[/url] [url=http://www.kyrie1.us]kyrie 1[/url] [url=http://www.nmdhumanrace.us.com]nmd human race[/url] [url=http://www.adidasyeezyoutlet.us.com]adidas yeezy outlet[/url] [url=http://www.lebronsoldier10.us]lebron soldier 10[/url] [url=http://www.curry4footlocker.com]curry 4 footlocker[/url] [url=http://www.kyrie-4.org]nike kyrie 4[/url] [url=http://www.kd-shoes.org]kd shoes[/url] [url=http://www.adidassuperstar.us.org]adidas superstar[/url] [url=http://www.ugg5815.com]ugg 5815[/url] [url=http://www.kyrie4.us.com]kyrie 4[/url] [url=http://www.pgshoes.com]pg shoes[/url] [url=http://www.adidasnmdr1primeknit.com]adidas nmd r1 primeknit[/url] [url=http://www.airmax270.us]nike air max 270[/url] [url=http://www.nikeairmax97.us.com]nike air max 97[/url] [url=http://www.yeezy--boost.us.com]adidas yeezy[/url] [url=http://www.kdshoesstore.com]kd shoes store[/url] [url=http://www.curryshoes.us]stephen curry shoes[/url] [url=http://www.ultraboostshoes.us.com]ultra boost shoes[/url] [url=http://www.kyrie-5.com]kyrie 5[/url] [url=http://www.nikeairmax270.us.com]nike air max 270[/url] [url=http://www.adidasboost.us.com]adidas boost[/url] [url=http://www.yeezyboost350v2.us]yeezy boost 350 v2[/url] [url=http://www.adidaszxflux.us.com]adidas zx flux[/url] [url=http://www.calvinklein.us.com]calvin klein underwear[/url] [url=http://www.nikesbdunk.us]nike sb dunk[/url] [url=http://www.stephencurryjersey.us]stephen curry jersey[/url] [url=http://www.yeezytriplewhite.com]yeezy boost triple white[/url] [url=http://www.kyrieirvingjersey.com]kyrie irving jersey[/url] [url=http://www.vibram.us.com]vibram shoes[/url] [url=http://www.barbourjackets.us.com]barbour jackets[/url] [url=http://www.johnwallshoes.us.com]john wall shoes[/url] [url=http://www.kyrie-3.com]kyrie 3[/url] [url=http://www.adidasnmdhumanrace.com]nmd human race[/url] [url=http://www.lebron-james-shoes.us.com]lebron james shoes[/url] [url=http://www.nikerosherun.us.com]nike roshe run[/url] [url=http://www.airforce-1.us]nike air force 1[/url] [url=http://www.canadagooseus.com]canada goose[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.us.com]Lebron soldier 11[/url] [url=http://www.balenciagatriplesshoes.com]balenciaga triple s Shoes[/url] [url=http://www.adidasultraboost4.com]ultra boost 4.0[/url] [url=http://www.lebronsoldier11.org]soldier 11[/url] [url=http://www.adidasalphabounce.com]adidas alphabounce[/url]

Three color synchronization shelves!adidas nmd r1 series

Re: Personal loan online

kyrie 4 shoes
polo ralph lauren
yeezy boost 700
lebron 15 shoes
nike jordans
ultra boost
jordans
yeezy boost
jordan shoes
yeezy boost
michael kors handbags
kate spade handbags
nike air max 95
adidas ultra
jordan 11
nike air max 270
supreme clothing
reebok outlet
yeezy shoes
coach outlet
curry 6
stephen curry shoes
coach outlet online
longchamp bags
supreme clothing
lacoste
nike sneakers for women
michael kors handbags
curry 4
adidas tubular
nike air max
yeezy shoes
timberland outlet
supreme hoodie
michael kors bags
asics shoes
golden goose
kd shoes
yeezy boost 350 v2
moncler outlet
yeezy boost
michael kors outlet
michael kors handbags
yeezy shoes
ralph lauren uk
curry 5 shoes
hogan outlet online
curry 6 shoes
basketball shoes
yeezy
lacoste outlet
kyrie 5 shoes
mbt shoes outlet
michael kors outlet online
yeezy
air max 270
yeezy boost 350 v2
fake rolex watches
nike max
michael kors
golden goose outlet
golden goose outlet
kyrie 5
adidas tubular
hermes handbags bag
nike flyknit
asics running shoes
calvin klein outlet
nike huarache
red bottom shoes
michael kors outlet
calvin klein outlet online
balenciaga sneakers
coach handbags
golden goose
jordan 11 retro
adidas superstars
off white shoes
coach outlet
vans shoes
nike sneakers for men
yeezy boost 350
off white
birkin bag
yeezy boost
air max 95
michael kors purses
air jordan
kobe byrant shoes
westbrook shoes
vapormax
nike air max
ferragamo belts
balenciaga
lebron james shoes
nike flyknit racer
kyrie 3
fitflops sale clearance
replica rolex
adidas ultra boost
adidas stan smith
kobe 11
mlb jerseys
valentino shoes
golden goose sneakers
kyrie shoes
michael kors outlet
fila
golden goose outlet
lebron 16
red bottoms
baseball jerseys
yeezy boost 350 v2
nhl jerseys
nike shox
air jordan 13
jimmy choo shoes
kyrie 4
nba jerseys
michael kors handbags outlet
golden goose sneakers
paul george shoes
michael kors factory outlet
air max 2019
valentino
golden goose sneakers
nmd
russell westbrook shoes
coach outlet
adidas nmd
michael kors outlet
nike basketball shoes
coach outlet
longchamp handbags
balenciaga shoes
yeezy boost 500
off white hoodie
yeezys
balenciaga triple s
fila shoes
retro jordans
curry 4
supreme clothing
curry 6 shoes
lebron 16 shoes
jordan shoes
off white
chrome hearts online
michael kors handbags
nike air max 90
bape hoodie
jordan retro 12
supreme
hermes belt
goyard handbags
nike air max
air max 90
nike air huarache
ferragamo belt
air jordan
fila shoes
air max
timberland boots
golden goose outlet
rolex replica
nike air max
fila sneakers
curry shoes
michael kors outlet
lebron 16
caterpillar boots
moncler jackets
nike foamposite
yeezy boost 350 v2
jordan sneakers
jordan 12
golden goose outlet
golden goose sneakers
ferragamo belt
lebron shoes
kevin durant shoes
nike epic react
off white clothing
gucci belts
yeezy boost 350
coach factory outlet
birkin bag
kobe sneakers
jordan shoes
michael kors handbags
fitflops
jordans
bape hoodie
off white x jordan 1
goyard handbags
chrome hearts
Kanye West shoes
michael kors outlet
yeezy 700
air jordans
yeezy boost 350
fila disruptor
jordan shoes
nike air force
yeezy boost
jordan shoes
yeezy boost 350
jordan shoes
nike cortez
yeezy boost 350
lebron 11
yeezy shoes
michael kors factory outlet online
michael kors
michael jordan shoes
nike air max 2018
nfl jerseys
moncler jacket
michael kors outlet
kobe shoes
nike shox for men
yeezy boost 350
golden goose
fila shoes
nike react
adidas yeezy
adidas yeezy
nike air max 95
mbt shoes online
cheap jordans
hermes bags
lebron 16
adidas stan smith shoes
nike shoes
yeezy boost 350
louboutin shoes
hermes online shop
chrome hearts online
off white jordan 1
nike air max 95
cheap jordans
hermes handbags
supreme t shirt
lacoste polo shirts
chrome hearts outlet
kd 10
coach outlet online
nike air max 2019
adidas gazelle
mbt shoes
golden goose
fila
jordan 6
yeezy 500
james harden shoes
russell westbrook shoes
adidas yeezy
moncler jackets
fila
michael kors handbags
jordan retro
longchamp outlet
kd 11
fila
lacoste polo
jordan 4
offwhite
michael kors outlet online
nike kd 11
nike cortez men
hogan outlet
red bottom heels
nike sneakers
jordans
kobe basketball shoes
gucci belt
cheap nba jerseys
michael kors outlet online
hermes belt
lebron 10
off white shoes
longchamp
balenciaga shoes
nike react
supreme clothing
retro jordans
michael kors
michael kors outlet
nfl store
kobe 9
coach factory outlet
kobe 9
kyrie 5
kyrie irving shoes
curry 4 shoes
hermes birkin
kobe 11
coach outlet sale
curry 6 shoes
zx flux
cheap mlb jerseys
yeezy boost 350
yeezys
100% real jordans for cheap
adidas superstar
lebron shoes
jordan retro 6
yeezy 500
kobe shoes
yeezy shoes
yeezy boost 350
hermes handbags
nike lebron 16
curry 6
harden shoes
off white clothing
supreme clothing
off white
yeezy boost 350 v2
supreme hoodie
goyard bags
hermes belt
canada goose jacket
christian louboutin
kd 11
ysl handbags
golden goose
ralph lauren uk
yeezy boost
adidas zx flux
jordan 13
yeezy shoes
chrome hearts
birkin bag
air force 1
nike epic react
adidas tubular shadow
air jordan
air jordan 4
supreme hoodie
air max 95
kd shoes
off white nike
yeezy boost
hermes belts for men
fake rolex
michael kors handbags
lacoste online shop
fake rolex
fila shoes
adidas tubular
ferragamo belts
off white hoodie
converse outlet store
michael kors outlet
michael kors outlet online
kd 11 shoes
nike air force 1
cat boots
supreme outlet
michael kors bags
balenciaga
cheap jordans
hermes outlet online
lacoste polo
supreme new york
kd shoes
cheap jordans
longchamp bags
nike hyperdunk
louboutin shoes uk
goyard bags
lebron 16 shoes
curry 5
nike huarache
cheap nfl jerseys
goyard
birkin bag
longchamp handbags
off white clothing
michael kors uk
nike vapormax
cheap jordans
balenciaga shoes
yeezy shoes
converse outlet
westbrook shoes
canada goose
kyrie 5 shoes
air yeezy
yeezy
golden goose
reebok shoes
adidas yeezy boost
hermes handbags for sale
ysl
chrome hearts
cheap nba jerseys
jordans
nike air max 2017
yeezy boost 350 v2
lebron 15
balenciaga
michael kors outlet
curry 4
curry 5
curry 6
air max 95
vans outlet
coach outlet sale
air max 2018

Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №17
Харківської міської  ради Харківської  області
Copyright © 2009
 sch17@kharkivosvita.net.ua

 

Rated by MyTOP Погода в Харкові » Україна